City Road Primary School

Local Governing Body (LGB) Information

 

Governor Name

Key Roles and responsibilities

Type of Governor

Background/

Skill set

Connections to Staff

Yes or No

If Yes, who and how.

Term of Office

End Date

Other School

Governor Posts

held

Business Interests declared

Yes or No

If any please state or indicate none

Asif Mahmood

Chair

Community Member

Industry No 12/7/2023 None Yes

None

Elaine Ashraf

Vice-Chair 

Safeguarding governor

Community Member

Education No 13/09/2022 Chair of Governors at Ladypool Primary School Yes

None

Elliot Downing

Staff Member

Education No 01/10/2022 None Yes

None

Janice Dale-Wallace
Staff Member
Education No 01/10/2022 None Yes

None

Mohammed Ayaz
Parent Member
Education No 25/10/2022 None Yes

None

Mohammed Fareed

Parent Member

Education No 10/5/2023 None Yes

None

Rashida Begum

Ex-officio by virtue of office as headteacher/principal

 

Education No N/A None Yes

None

  Education No 14/02/2023 None Yes

None

Jaspreet Buchray

Community Member

Education No 20/11/2022 None Yes

None

Yusuf Huraira

Community Member

 

HR No 25/03/2023 None Yes

None

Julie Adams

Community Member

Education No 31/08/2023 None Yes

None

Attendance 2020-2021

 

Governor Governor Type 28 Sep 2020 08 Feb 2021 14 Jun 2021
Julie Adams Community governor Y Y
Mr P Ahmed Parent governor N
Mr Shamsul Arifeen Community governor Y Y Y
Mrs Elaine Ashraf Community governor Y Y Y
Mohammed Ayaz Parent governor Y N Y
Mr P Basi Community governor N
Mrs Rashida Begum Head of School Y Y Y
Miss Jaspreet Buchray Community governor Y Y
Janice Dale-Wallace Staff governor Y Y Y
Elliot Downing Staff governor Y Y Y
Mr Yusuf Huraira Community governor Y
Mr Shaukat Islam Other Y Y Y
Mr Joe Loudon Community governor Y Y Y
Asif Mahmood Community governor
Mrs Fazila Randera Community governor N
Mrs Shaheda Zaman Parent governor Y N

 

Former LGB Members (in the previous 12 months)

Joseph Loudon

Community Member

 

Resigned 26/5/2022  

Fazila Randera

Community Member

Resigned

25/03/2023

Shamsul Arifeen                                                        formerly Chair

 

Resigned

12/7/2021